Tunele
aerodynamiczne
Badania prowadzone w tunelach aerodynamicznych
dostarczają dużych ilości wiarygodnych danych aerodynamicznych. Tunele aerodynamiczne są często najszybszym, ekonomicznym i dokładnym urządzeniem do prowadzenia badań aerodynamicznych i pozyskiwania danych aerodynamicznych w celu wsparcia decyzji projektowych. Wiele gałęzi przemysłu na całym świecie wspiera badania i rozwój w dziedzinie aerodynamiki, których głównym przedmiotem jest przeprowadzanie eksperymentów w tunelu aerodynamicznym, zgodnie z ich potrzebami, możliwościami i pragnieniami. Istnieje znacząca liczba badań i prac rozwojowych w zakresie aerodynamiki wykonywanych przez korporacje do celów cywilnych, w zakresie rozwoju samolotów, samochodów, pojazdów morskich i konstrukcji architektonicznych.
W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynkowe CTO S.A. projektuje, buduje i dostarcza tunele aerodynamiczne różnych typów i do różnych zastosowań dostosowane do indywidualnych wymagań Klienta z uwzględnieniem istniejących ograniczeń, takich jak np. budżet, dostępna przestrzeń, czas i wiedza. Praktycznie zawsze priorytetem jest uzyskanie największego rozmiaru przestrzeni pomiarowej z jak największą prędkością przepływającego powietrza za dostępne środki.
Tunele aerodynamiczne
typu otwartego
CTO S.A. projektuje i produkuje tunele aerodynamiczne z obiegiem otwartym na indywidualnie zamówienie, dzięki czemu będą one spełniały dokładnie Twoje wymagania.
Tunele aerodynamiczne
typu zamkniętego
W tunelach aerodynamicznych typu zamkniętego stopniowo rozszerzający się dyfuzor kieruje powietrze z powrotem do konfuzora, dzięki czemu powietrze stale krąży w zamkniętej pętli.
Tunele
do wzorcowania
CTO S.A. projektuje i produkuje tunele aerodynamiczne do wzorcowania przyrządów pomiarowych.
Oferowane tunele mogą być wykonane jako tunele typu otwartego lub zamkniętego.
Tunele
edukacyjne
Większość projektowanych przez CTO S.A. tuneli edukacyjnych to tunele z obiegiem otwartym.
Edukacyjny tunel aerodynamiczny umożliwia uzyskanie wiedzy o aerodynamice obiektów morskich, lądowych stałych i mobilnych, a także latających na podstawie eksperymentów przeprowadzonych z modelem lub prototypem.
Procedura projektowania składa się z kilku głównych kroków:
- Zdefiniowania wymiarów przestrzeni pomiarowej i pożądanej prędkości przepływu wynikającej z typu przeprowadzanych badań;
- Zaprojektowania sekcji tunelu aerodynamicznego w sposób ograniczający ryzyko wystąpienia oderwań przepływu lub niepożądanych zawirowań, zapewniając jednocześnie wysoką jakość pola prędkości w przestrzeni pomiarowej;
- Doboru prostownicy i zestawu siatek sekcji ustalania pola prędkości, ustalenie kształtu, ilości i rozstawu kierownic przepływu;
- Doboru chłodnicy (jeżeli jest stosowana);
- Obliczania strat ciśnienia w poszczególnych sekcjach tunelu aerodynamicznego i na długości całego tunelu;
- Doboru wentylatora/-ów,
- Analizy CFD przepływu w przestrzeni pomiarowej mającej na celu weryfikacje poprawności przyjętych założeń.
Szczególną uwagę w procesie projektowania przykładamy do konstrukcji konfuzora. Ta sekcja tunelu aerodynamicznego jest najbardziej krytyczna, ponieważ silnie wpływa na jakość przepływu (prędkość, poziom turbulencji, równomierność prędkości) w przestrzeni pomiarowej. Krzywe konfuzora opisują wielomiany piątego stopnia specyficzne dla projektowanego tunelu. Po zaprojektowaniu sekcji tunelu określane są straty ciśnienia w tunelu aerodynamicznego, a względy energetyczne prowadzą do właściwego doboru wentylatora.
Więcej informacji na temat standardów wykonywania projektów znajdziesz w zakładce OFERTA
Oferta CTO obejmuje również:
- zaawansowane systemy sterowania,
- zintegrowany system pozyskiwania danych (DAS)
- szeroką gamę urządzeń pomiarowych wykorzystywanych w nowoczesnych badaniach modelowych.
Zobacz karty katalogowe Tunele aerodynamiczne
Więcej informacji o tunelach aerodynamicznych, ich typach i przeznaczeniu znajdziesz w zakładce Baza wiedzy
Od tradycji
do nowoczesności
Dane adresowe
ul. Szczecińska 65
80-392 Gdańsk